Základní škola a mateřská škola, Černožice, okres Hradec Králové

Vnitřní řád školní jídelny

Základní předpisy

Nařízení ES 852/04 o hygieně potravin

Zákon č.561/2004 Sb., školský zákon, Vyhláška  č. 107/2005 Sb. o školním stravování,

Zákon 258/200 Sb., novelizovaná Vyhláška č. 461/2005 Sb., Vyhláška č. 137/2004 Sb., novelizovaná ve znění Vyhlášky č. 602/2006 Sb., Zákon o potravinách 110/97 Sb., novelizovaný Zákon 120/2008 Sb.,

Vyhláška č. 17/2015 – dietní stravování, údaje o alergenech

Školní jídelna se řídí výživovými normami, rozpětím finančního normativu na nákup potravin a spotřebním košem.

Od 1.5. 2004 je v provozovně zaveden systém HACCP.

Odebírání stravy

Základní škola

Právo žáka ZŠ na odběr dotované stravy – oběda je pouze v přítomnosti ve škole a první den nepřítomnosti. Další dny nemoci se nepovažují za pobyt ve škole, a proto žák nemá nárok na zvýhodněné školní stravování a je povinnen se odhlásit.

Mateřská škola

Dítě v MŠ má nárok na oběd, přesnídávku a svačinu, včetně pitného režimu jen v době přítomnosti v zařízení a první den neplánované nepřítomnosti.

Zaměstnanci

Zaměstnanci konzumují stravu ve školní jídelně, popřípadě z organizačních důvodů mohou odebrat jídlo do jídlonosiče a ihned odnést. Zaměstnanci nemají nárok na dotované stravování v době nemoci, dovolené, mateřské dovolené a dále dle Vyhlášky č. 84/2005 Sb., § 3, odst. 4, ve znění Vyhlášky č. 94/2006 Sb. a Vyhláškyč. 17/2008 Sb.

Výdej stravy

od 10.30 do 11.00  do jídlonosičů

od 11.00 do 13.30 na talíř

Jídlo se vydává  do jídlonosičů, nelze použit pro vydání jídla sklenice. Naplněný jídlonosič musí být ihned odnesen.

Za neodhlášenou stravu se neposkytuje náhrada.

Odhlašování obědů

Oběd je nutno odhlásit  den předem do 14.00 hod telefonicky na pevné tel lince 495421133 nebo zprávou SMS  na č.tel. 732290269.

Odhlašování odpolední svačiny v MŠ

Odpolední svačinka pro MŠ se odhlašuje u p.učitelky do 8.30. Odhlásit se lze  také písemně do sešitu na chodbě u dveří sborovny v MŠ rovněž do 14.00 hod.

Úhrada za stravování

Úhrada za stravování se provádí v hotovosti nebo převodem na účet na měsíc dopředu.

Při hrazení stravného převodem na účet je nutno uvádět v informaci pro příjemce evidenční číslo strávníka. Evidenční číslo strávníka sdělí zájemci vedoucí školní jídelny.

Úhrada stravného se provádí  zpravidla  2 poslední pracovní dny v měsíci mimo čtvrtky a pátky, na účet  se platí tak, aby platba dorazila do konce předcházejícího měsíce na účet školní jídelny. Přesné datum a hodina inkasa jsou vždy předem oznámeny na nástěnce s jídelníčkem.

Nezaplacená strava nemůže být vydána.

V době volných dní (ředitelské volno) nebo v době školních prázdnin, pokud je v provozu školní družina, a žáci jsou přihlášeni do školní družiny,  je těmto žákům poskytováno dle ustanovení § 119 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů, dotované stravování.

Výše stravného

3 – 6 let    15,-Kč/oběd  /8,- přesníd.+ 15,-oběd+8,-svačinka=31,-Kč/MŠ

7  - 10let   18,-Kč/oběd ZŠ /8,-přesníd.18,-oběd+8,-svač.=34,-Kč/MŠ

11- 14let    20,00Kč ZŠ

Výše poplatků za stravování se řídí Vyhláškou č. 107/2005 Sb., která je novelizovaná Vyhláškou č. 107/2008.

Stravné dle věku  je určováno  podle toho, jakého věku nejvýše dítě dosáhne v příslušném školním roce, přičemž školní rok začíná 1.září  a končí 31. srpna.

V době volných dní (ředitelské volno) nebo v době prázdnin je žákům poskytováno dle ustanovení § 119 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů, zvýhodněné stravování.

Bezpečnost a ochrana zdraví dětí a žáků při stravování

1. Bezpečnost a ochranu zdraví při stravování dětí v MŠ zajišťují učitelky mateřské školy.

2. Bezpečnost a ochranu zdraví při stravování žáků ZŠ zajišťují pedag.pracovníci základní školy.

3. Do jídelny vodí žáky pověřený učitel nebo vychovatelka.

4. Žáci při vstupu do jídelny provedou řádnou očistu rukou.

5. Při čekání na jídlo zachovávají žáci pravidla slušného chování a při jídle pravidla slušného stolování.

6. Pro hlavní jídlo si žáci docházejí na pokyn dohlížejícího učitele, zároveň odnesou k určenému místu talíř od polévky a příbor, dále ukázněně vyčkají u okénka na hlavní jídlo.

7. Při přenosu jídla se žáci chovají ukázněně, neběhají, nežertují a neprovádějí jiné činnosti, které by mohly způsobit nebezpečí úrazu.

8. Jídlo a nápoje se konzumují zásadně vsedě. Moučníky, ovoce apod. si žáci neodnášejí do šaten nebo jiných prostorů školy.

9. Pedagogický dohled v jídelně sleduje chování žáků. Dbá o bezpečnost stravovaných. Dojde-li ke znečištění podlahy (vylitá polévka, upadnuvší jídlo apod.) učiní pedagogický dohled nutná opatřní, aby nedošlo k uklouznutí procházejících žáků. Ihned nechá podlahu vytřít a osušit.

10. Dojde-li k poškození zdraví ve školní jídelně, ohlásí pedagogický dohled tuto událost vedoucí školní jídelny a poskytne společně s vedoucí školní jídelny postiženému první pomoc. Dohlížející učitel provede následně  zápis do příslušné knihy úrazů a oznámí úraz ředitelce školy.

Seznámení s vnitřním řádem školní jídelny

S vnitřním řádem jsou strávníci seznámeni při zahájení stravování.

Tento vnitřní řád školní jídelny nabývá platnosti dne 01. 05. 2018.

Mgr. Zuzana Cabicarová

Černožice dne  30. 04. 2018