Z akcí MŠ

Svátek maminek  (fotogalerie)

   Květen je svátkem všech maminek. Tatínkové zůstali doma a hlídali mladší sourozence a maminky vyrazily do školky. Děti je potěšily písničkou, básničkou i tanečkem s opravdovými buchtami, ale i vlastnoručně vyrobeným přáníčkem. Po krátkém programu již byla školka jen pro děti a jejich maminky - zdobily perníčky, přišívaly knoflíky, skládaly šaty, lovily prstýnek mezi kamínky nebo míchaly barevné drinky. Závěrem si udělaly fotku ve fotokoutku a s úsměvem odcházely domů. Navzdory deštivému počasí jsme si všichni užili pěkný den.

Solná jeskyně  

   Solná jeskyně nás baví! Proto i v letošním školním roce jezdíme v zimních měsících s dětmi do solné jeskyně. Děti si v jeskyni hrají se solí, provádí dechová cvičení, cvičí, poslouchají pohádky a především tak preventivně pečují o své zdraví.

Malování na obličej  (fotogalerie)

   Zimní měsíce se někdy pěkně vlečou! Především, když není sníh a nemůžeme s dětmi na sáňky, nebo stavět sněhuláky. Proto jsme všichni velmi uvítali nabídku maminky Žofinky Pomezné, která k nám v rámci příprav na karneval přišla dopoledne do školky a pomalovala nám obličeje :-). Každý si mohl přát, co chtěl. Někdo byl chvilku Supermanem, holčičky motýlkem, nebo princeznami. Děti byly nadšené a my tímto děkujeme zmiňované mamince za tvořivé dopoledne.

Karneval ve školce  (fotogalerie)

   Karneval je tradiční akcí naší školy a všechny děti se na něj moc těší. Letošní karneval nebyl v duchu žádného tématu, naopak, prostor jsme nechali nápaditosti a tvořivosti rodičů a jejich dětí. Děti tančily, soutěžily v tradičních i méně tradičních disciplínách, spolupracovaly mladší děti se staršími a hlavně si všechny děti domů odnesly nejen odměny, ale i spousty zážitků!

Papoušci v MŠ (2/2018)  (fotogalerie)

   Chladný únor jsme si s dětmi zpříjemnili návštěvou papoušků přímo v mateřské škole. Děti mohly na vlastní oči vidět, co všechno papoušci umí, jak napodobují zvuky, reagují na svá jména, ale dozvěděly se i čím se živí, jak náročná péče o ně je a také zjistily, že takový papoušek je mnohdy mazanější než by čekaly :-).

Zdravý úsměv (1/2018)  (fotogalerie)

   V letošním školním roce se naše mateřská škola zapojila do projetku Zdravý úsměv. Cílem tohoto projektu je naučit děti správné technice čištění zubů, obecné péči o orální zdraví, napomoci ke vzniku celoživotního návyku spojeného s péčí o dutinu ústní a podle možností ovlivnit i rodiče dětí tím, že se správný postup naučí, pochopí jeho význam a budou v čištění chrupu a ochraně orálního zdraví své děti podporovat.Program je pro děti přitažlivý, neboť si mohou všechno prakticky vyzkoušet, po celou dobu je provází plyšový dráček a spousty říkadel.

Vánoce ve školce  (fotogalerie)

   Ježíšek nosí hodným dětem dárečky nejen doma, ale i ve školce. Protože děti z Černožic jsou moc hodné děti , dostaly spousty dárečků v obou třídách. Holčičky ocenily zejména kočárek, miminka, velikánský domeček pro panenky, kluci zase dřevěnou dráhu pro vláčky nebo tříkolku. Větší děti se radovaly ze spousty obručí na cvičení, taneční podložky, stavebnic, obřího globusu, nebo z "lékařských" nástrojů....a paní učitelky zase ocenily, že ježíšek myslel i na pohádkové knížky a cd na tancování i poslouchání. Děkujeme, Ježíšku.

Zdobení stromečku v ZOO ve Dvoře Králové  (fotogalerie)

   Tradiční předvánoční výlet za zvířátky do ZOO ve Dvoře Králové si děti z naší školky navzdory mrazu nemohly nechat ujít ani v letošním školním roce. Děti ve školce vyrobily krásné ozdoby, kterými pak s pomocí svých paních učitelek zdobily stromky poblíž pavilonu ptáků. I když naše vánoční stromečky nevyhrály žádnou z cen, pro nás byly nejhezčí.

Enviromentální program z České Skalice  (fotogalerie)

   Víte, jak se jmenují všechny stromy kolem nás? Znáte jejich plody? My děti z Černožic už víme nejen to! Navštívil nás totiž skřítek Bukáček se svým kamarádem Dubáčkem a ti nám vyprávěli krásný příběh o životě v lese. Učily nás rozpoznat bukvice i různé šišky, poradili jak se pohybovat v přírodě . Objevily jsme tak, co mají ráda zvířátka jako pochoutku a co naopak třeba veverce nebo zajíčkovi ani nenabízet. Ve skupinkách jsme vybarvovaly stromy na jaře, v létě, na podzim i v zimě, a nakonec jsme si společně zazpívaly písničky o zvířátkách.

Jak se vaří ve školce  (fotogalerie)

   Školka to není jen o hrách, cvičení, básničkách, písničkách nebo o hře na zahradě. Ve školce se vaří a peče! Podzim nás přímo vybízel vyzkoušet si, co všechno se dá uvařit nebo upéct. Proto jsme poprosily o pomoc paní kuchařky a přímo ve třídě jsme připravily jablečný štrúdl a upekly pečený čaj. Mňam to byla dobrota. Však posuďte samy v naší fotogalerii.

Sportovní odpoledne s rodiči  (fotogalerie)

   Říjnové podzimní odpoledne jsme se rozhodli zpříjemnit si s dětmi a jejich rodiči na zahradě mateřské školy. Pro děti byly připraveny pestré úkoly, které měly ověřit jejich schopnosti na odrážedlech, koloběžkách, nebo jízdních kolech. Děti si vyzkoušely jízdu slalom, přejezd mostu, průjezd tunelem, běh s rodiči v autíčku, dopravní pexeso, ale nezahálely ani bystré hlavičky, které děti nutně potřebovaly při řešení pracovních listů. Odměnou všem bylo opékání buřtů a „opravdové, dětské řidičské průkazy".

Pejsci záchranářů ve školce  (fotogalerie)

   Krásný program s ukázkou psů, kteří jsou cvičeni pro vyhledávání osob v sutinách, v lesích, nebo v odlehlých budovách měly možnost vidět děti z naší školky v Černožicích. Pejsků a jejich majitelů přijelo hned několik. Pejsci předvedli, jak umí svého páníčka na slovo poslouchat, ukázali jak skvělý mají čich, když hledali ukryté figuranty na naší zahradě, ale také se nechali od dětí pohladit, přetahovali se s nimi o hračku, nebo se chtěli nechat podrbat.Pro děti krásné a poučné zpestření v teplém červnovém měsíci. Moc za něj děkujeme mamince - paní Tůmové a celému týmu spolupracovníků.

Spaní ve školce  (fotogalerie)

   Už jste někdy byli ve školce večer, v noci, když všichni dospěláci jsou doma a spí? Děti ze školky, ty, které se chystají v září do školy, už ve školce v noci byly! A začalo to všechno netradičně. Tatínek jedné ze školaček prověřil jízdou zručnosti, jak děti umí jezdit na kole, a protože všechny děti zvládly jízdu levou zadní, vyrazily na cyklovýlet. Cíl byl v Semonicích! Tady nejprve děti hádaly podle vyčiněné kůže zvířata (zebra, kobra, liška,...) a poté si opekly buřty. Cestu zpátky do Černožic zvládly v rekordním čase. K večeři si daly dobroty, které jim připravily maminky a paní učitelky - buchty, ovoce i zeleninu, umyly se a spěchaly do postýlek. V noci je totiž ještě čekala noční hra. Nikdo nezaplakal, všechny děti dokázaly, že jsou pro školu perfektně připravené a ráno, poté, co si "uvařily" toustíky odešly spokojené domů.

Školní výlet  (fotogalerie)

   Den dětí se stal příležitostí vypravit se na výlet do nedaleké České Skalice a poprvé zde navštívit Vilu Čerych. U vrátek nás přivítala Žabička Kuňka a požádala děti o pomoc při čištění svého rybníčku. Děti pomáhaly vytřídit odpadky, poopravit okolí rybníčku a pak se společně se žabičkou učily poznávat živočichy, které mohou vidět v okolí vody, nebo přímo v ní. Velkým zážitkem bylo pozorování pulců nebo chůze po hmatovém chodníčku. Dětem se líbilo i poznávání bylinek podle vůně nebo výroba papírových leknínů, které se na vodě rozevřou. Vzhledem k tomu, že nám přálo i počasí, přijely děti spokojené, opálené a těšící se na další dobrodružství, které je ve školce ještě jistě čekají.

Dentální hygiena ve školce 5/2017  (fotogalerie)

   Děti, které chodí do naší školičky si umí správně vyčistit zoubky! Pomohla jim k tomu paní zubařka Prokšíková, která i se svou zdravotní sestřičkou navštívila děti přímo ve školce. Ukázala jim, jak se správně zoubky čistí, co se stane, když zub napadne kaz a hlavně nechala děti všechno si vyzkoušet. Děti se s nadšením sobě vlastním pustily do dentální hygieny a věříme, že v tom se stejnou vervou pokračovaly i doma.

Policie v MŠ 4/2017  (fotogalerie)

   Duben je tradován jako měsíc bezpečnosti a i u nás ve školce se každým rokem zhruba v tuto dobu s policisty a policistkami setkáváme. Děti se těší, že si budou moci vyzkoušet policejní vestu, přilbu, uvidí policejní výzbroj a možná si i něco z práce policistů vyzkouší. Letos tomu nebylo jinak. Program byl rozdělen na dvě části, kdy ta první byla informační a upozorňovala děti na různá nebezpečí, druhá část byla praktická - děti mohly vyzkoušet pouta na paní učitelky, obušek na pana policistu a na závěr si prohlédnout policejní auto i s houkačkou!

Pohádka O chytrých prasátkách  (fotogalerie)

   Divadýlko ve školce je vždy vítaným zpestřením. Děti tentokrát měly možnost shlédnout pohádku O chytrých prasátkách, které k nám přivezlo divadlo J. Lhotákové. Děti fandily hlavním hrdinům, napovídaly jim, zazpívaly si i zatancovaly, a protože každá pohádka má dobrý konec, radovaly se i tentokrát z úspěchu a chytrosti prasátek.

Velikonoční dílnička 4/2017  (fotogalerie)

   Setkání rodičů a jejich dětí v prostorách mateřské školy se stává hezkou tradicí a příležitostí poznat, jak to ve školce chodí. Svátky jara a s nimi spojené velikonoční tvoření pod vedením pí. L. Malinové bylo opět příjemným zážitkem pro nás všechny. Vyzkoušely jsme si batikování v mikrovlnné troubě, pomocí kterého jsme si vyrobili jarní prostírání. Odvážlivci své ubrousky doplnili ještě kresbou fixem a někteří si troufli i na velké barevné šátky. Všichni se již těšíme na další tvoření.

Solná jeskyně  (fotogalerie)

   V letošním roce se nám podařilo vrátit tradici návštěv solné jeskyně. Děti jezdí zpravidla jednou týdně do jeskyně v Jaroměři. Učí se zde správně dýchat, poslechnou si pohádku, relaxační hudbu, zacvičí si. Nejvíce se vždy těší na volnou hru se solí - hledají zahrabané balonky, staví hrady, nebo využívají skluzavku. Věříme, že solná jeskyně bude pro děti především velkým zdravotním přínosem.

Muzikoterapie 3/2017  (fotogalerie)

   Druhý březnový týden nás ve školce - v rámci prožitkového programu muzikoterapie navštívil pan Zdeněk Hladík se svou "Léčivou pohádkou". Muzikoterapie je jedna z prožitkových aktivit, ale i součást léčebné pedagogiky, která využívá především živou hudbu. S sebou si přivezl hudební nástroje - dětem známé i neznámé, např. Orffovy nástroje (ozvučná dřívka, zvonkohry, flétny, rumba koule) až po přírodně vyrobené nástroje. Děti nebyly pouze pasivními posluchači. Ztvárnily některé postavy, zahrály si na hudební nástroje, podílely se na vývoji děje pohádky. Na závěr si mohly zahrát na všechny nástrojky a hlavně si je osahat! Děti byly po skončení spokojené, klidné, příjemně naladěné a určitě si pohádku užily, jak napovídá naše fotogalerie.

Lyžování 2/2017  (fotogalerie)

   Přelom měsíce února a března znamenal pro naši školičku velkou novinu. Poprvé jsme vyjeli s dětmi na týdenní lyžařský kurz na hory. Jely děti lyžařů, ale i děti sotva tříleté a děti, které ještě nikdy na lyžích nestály. Odvaha byla veliká! Po prvních nesnázích s obouváním a stabilitou dokázaly všechny děti sjet kopec a zabrzdit. Každým dnem se dovednosti malých lyžařů zlepšovali. Poslední den byl den závodů, na které se mohli přijet podívat i rodiče. Protože se kurz líbil a děti dokázaly, jak jsou šikovné, jistě si ho za rok zase zopakujeme.

Karneval 2/2017  (fotogalerie)

   Únor je u nás ve školce každoročně měsícem karnevalu. V letošním roce pojala třída mladších dětí karneval v duchu zvířátek a tak tu skotačila zvířátka z lesa i zvířátka ze ZOO. Starší děti pojaly karneval tradičně a masky i tady byly pestré. Zahanbit se nedaly ani paní učitelky obou tříd, kdy třídu Sluníček navštívily houbičky a třídu Soviček Superman se svojí ženou Supermankou. Disciplíny se tu plnily tradiční i méně známé, mlsaly se muffiny, které si předchozí den děti samy upekly i ozdobily a zábava tu byla převeliká. Všichni se dobře bavili a tak se již nyní těšíme na další karneval plný barev, písniček i zábavy.

Návštěva z Českého červeného kříže 1/2017  (fotogalerie)

   Leden přinesl velké množství sněhu nejen na hory, ale i k nám do Černožic. Protože máme ve školce hodné děti, které chtějí pomáhat, pozvali jsme si na návštěvu do školky paní z ČČK, aby nám pověděla o tom, jak si neublížit při zimních radovánkách a pokud už se něco takového stane, jak pomoci nejen sobě, ale i kamarádům, nebo rodičům. Děti hledaly v popletené lékárničce, učily se obvázat kamarádovi "zlomenou" ruku i nohu, hledaly rozdíly na obrázcích a plnily i různé jiné úkoly. Za všechny vynikající výkony obdržely medaile a sladkou odměnu.

Zdobení stromečku v ZOO  (fotogalerie)

   Adventní čekání jsme se rozhodli zpříjemnit nejen sobě,ale i zvířátkům. Ve školce jsme vyrobili velké množství přírodních ozdobiček na vánoční stromečky a vypravili jsme se do ZOO ve Dvoře Králové. Každá třída si ozdobila svůj stromeček. Protože jsme měli dostatek času než nás autobus odveze zpátky do školky, využili jsme toho a dali se na průzkum celé zahrady. Děti tak poznávaly zvířátka, které znají spíše z obrázků a barevných knížek. Počasí nám přálo a i díky tomu jsme si všichni odvezli spousty krásných zážitků.

Dílnička s rodiči  (fotogalerie)

   Adventní čas se přiblížil a proto jsem se chtěli i u nás ve školce na chviličku zastavit, sejít se s rodiči a jejich dětmi a něco hezkého si při té příležitosti vyrobit. Oslovili jsme tedy pí. Malinovou, která nás v podvečer dvacátého druhého listopadu učila, jak se dá z rozbitého květináče vyrobit krásný, funkční svícínek. Kdo přišel, zjistil, že udělal správně. Pod rukama dětí a jejich rodičů vznikly svícínky modré, červené, zlaté i netradičně barevné, přesto velmi hezké. Jistě nám v tom nadcházejícím vánočním čase a nejen v tom letošním dobře poslouží!

Divadlo v MŠ - Příběh kočky Micky 12/2016  (fotogalerie)

   Příběh kočky Micky k nám do školky přivezlo divadlo U dvou sluncí. Pohádka děti velmi zaujala, byla zaměřena na hodnoty kamarádství, vztahů, slušného chování a správných návyků. Děj byl proložen zpěvem, ale i hrou na kytaru - což byla pro děti nová zkušenost a tento nástroj se jim líbil. Otázky, které prostupovaly dějem a aktivovaly je, byly výchovně, ale nenucené a proto již dnes víme, že toto divadýlko k nám do školky patří a jistě brzy přijede znovu.

Strašidelná cesta za skřítkem Podzimníčkem 10/2016  (fotogalerie)

   Podzim přinesl k nám do školky nejen zbarvené listí, dýně a Halloween, ale především setkání s rodiči v prostorách, které obvykle patří jen dětem. Letos jsme uspořádali cestu plnou úkolů přímo ve školce, protože sluníčko se na nás zlobilo a venku pršelo. Slavnost se přesto vydařila. Děti si s pomocí rodičů vyzkoušely krmení ducha, pily čarodějné lektvary, procvičily si motoriku při zdolávání pavučiny, nebo třídění jeřabinek, poznávaly v začarovaných sklenicích různé přírodní materiály,nebo ukazovaly cestu stínům duchů. Děti, které chodí do naší školičky, jsou velmi odvážné a jen tak něčeho se nezaleknou, a proto když zvládly všechny disciplíny, zasloužily si odměnu v podobě upečeného strašidýlka a děsivých náhradních zubů :-).

Papoušci ve školce 9/2016  (fotogalerie)

   V naší školičce děti zažily již nejrůznější vystoupení. Ovšem papoušci a navíc mluvící to tu byli poprvé! Děti shlédly, jak papoušci létají, chodí, mazlí se, loupou ořechy, nebo jak dokonale dokáží napodobit zvuky. Zásadní na celém vystoupení však bylo, že děti byly seznámeny s tím, jak a kde tito ptáci žijí, jakou potřebují péči a hlavně, že ne každý může být vzorným chovatelem.Vystoupení se dětem velmi líbilo a zážitek s takovou přímou ukázkou byl neopakovatelným prožitkem.

Divadélko v MŠ 9/2016  (fotogalerie)

   Na začátku školního roku Nás navštívilo přímo v naší školce divadélko. Pohádka se jmenovala "Jak se veverka Zrzečka chystala na zimu", děti si u ní mohly zazpívat i zatančit.

Loučení s předškoláky 6/2016  (fotogalerie)

   Školní rok nám úspěšně doběhl do konce a přišel čas rozloučit se s dětmi,které od září nastoupí do ZŠ. Letos nám slavnostní chvíle přijelo zpříjemnit divadélko Kozlík. Děti si do školky přinesly školní tašky, těšily se obdivu dětí a netrpělivě čekaly na okamžik, kdy obdrží šerpy a budou tak oficiálními školáky. Nakonec se dočkaly a my jim přejeme: " Ať se Vám všem ve škole daří!"

Olympiáda 6/2016  (fotogalerie)

   Konec školního roku bývá v mateřské škole velmi pestrý. Tento rok nám i počasí přálo a naše školní olympiáda tak proběhla za svitu sluníčka. Závodily všechny děti, malé i velké. Disciplíny byly velmi pestré a nenudily se jistě ani přihlížející rodiče :-). Děti měly možnost změřit své síly v jízdě na koloběžce, běhu, skoku do dálky nebo např. v hodu míčkem. Všechny děti si odnesly nějakou odměnu a již nyní se těšíme na další ročník.

Čarodějnice v MŠ  (fotogalerie)

   Slavnost pálení čarodějnic je již v naší mateřské škole tradicí. Paní učitelky vyzdobí třídy, rodiče své děti :-) a řádění s čarodějnicemi, čaroději, kouzelnými lektvary a zaklínadly může začít. Pálení ohně bývá krásným vyvrcholením celého programu a děti se již na něj velmi těší, nuže, posuďte samy.

Výlet do Horního Maršova 5/2016  (fotogalerie)

   Dnešní doba je plná moderních věcí a tak nám ani dětem nepřipadá zvláštní, když dostaneme na stůl hotové máslo, nebo krásný bílý papír. Děti ze školky jsme proto vzali na výlet do doby dávno minulé - do doby, kdy nic nebylo tak samozřejmé a zavzpomínali jsme si. Děti viděly, jak se tluče máslo, vyrábí sklo, zjistily jaká řemesla vůbec existovala a hlavně zažily ještě poslední sníh a to přímo na horách!

Návštěva Policie ČR 4/2016  (fotogalerie)

   20.4.2016 přijela za dětmi do mateřské školy Černožice Policie ČR. Děti shlédly ukázku cvičených policejních psů, zasedly do služebního vozidla a prostřednictvím policistů se seznámily s jejich prací. Byly upozorněny na nejrůznější nebezpečí a nástrahy, které na ně mohou číhat kdekoliv a zároveň, jak se jim úspěšně vyhnout a bránit. Děti byly ukázkou nadšené a většina z nich toužila být alespoň chvilku panem policistou nebo paní policistkou.

Divadýlko v MŠ 3/2016  (fotogalerie)

   Kulturní zážitky mají děti z naší školičky mnohdy přímo ve třídě. Stejně tomu bylo i na konci měsíce března. Přijelo k nám oblíbené divadélko S úsměvem a přivezlo pohádku "Jak vodníček uklízel rybníček". Pohádka byla vtipná, zábavná a především se děti mohly do příběhu aktivně zapojit. Jak se dětem návštěva líbila máte možnost shlédnout v naší fotogalerii.

Vynášení Morany 3/2016  (fotogalerie)

   Zima už byla příliš dlouhá! Nám dospělým, ale i dětem. Všechny děti ve školce se již dlouho těšily, že zimu zaženou. Vlastnoručně vyrobený symbol sněhu, ledu a dlouhých soumraků - Morenu tedy nesly pyšně obcí a za zpěvu písně ji s pomocí paní učitelky Denisky hodily do řeky. Sledovaly pak její plavbu po řece směrem do Smiřic a hádaly, kam až dopluje a zda se zima už nevrátí. Věřme, že máme minimálně na rok klid :-).

Narozeniny 2/2016  (fotogalerie)

   V naší školičce se pořád něco děje. Slavíme rádi a všichni :-). Jak to u nás vypadá,když mají děti narozeniny a chtějí se o svou radost podělit s ostatními se můžete podívat i vy. Děti postavily dortíky snů ze stavebnice, zazpívaly, zatančily a odměnou jim byly dorty skutečné, které některé maminky do školky přinesly.

Karneval 2/2016  (fotogalerie)

   Únor je v naší školce měsícem barev, her a především karnevalu. Třetí pátek v měsíci se proměnily děti i paní učitelky v různé pohádkové bytosti a strašidla.Plnily veselé úkoly, tančily, zvládly přehlídku masek i ovocný pohár. Protože jsme u nás všichni dobří kamarádi a snažíme se navzájem pomáhat a přátelství utužovat, v závěru karnevalového veselí se sešly obě třídy, aby si děti mohly prohlédnout masky svých kamarádů a zároveň společně zatancovat. Věříme, že z našich fotografií dýchne karnevalová nálada i na vás.